Yasin Bağışlama Duası

Yüce Kitabımız Kur’anı Kerim’in Furkan Suresi 77. Ayetinde Duanız Olmasa Ne Ehemmiyetiniz Var! ve Peygamberimizin Bir Hadisi Şerifinde Dua İbadetin Özüdür buyrulmuştur.

Kur’anın Kalbi Olan Yasin Suresi, Tebareke, Amme ve Diğer Sureler Okunduktan Sonra Yapılan Bağışlama ve Bağışlanma Duası. Allah kabul etsin.

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Elhamdülillahi Rabbil’ âlemin, vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmaîn.

Ey bizi yoktan var edip varlığından haberdar eden ve ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan Ulu Allah’ım! Ellerimizi açtık semaya, boynumuzu büktük sen ulular ulusu Mevla’ya. Bütün güzel isimlerinin ve Esma-i nebi hürmetine bizlerin günahlarını affeyle. Okumuş olduğumuz Kur’an-ı Kerimi, Yasin-i Şerifi ve diğer sûreleri, Evradiyeleri ve Salavatları eksikli, kusurlu veya yanlışlı oldu ise onları Meleklerinle tamamlayıp yüce katında kabul eyle yarabbi!

Hâsıl olan sevabı en evvel başlarımızın tâcı, gönüllerimizin ilacı olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V. ve Hz. Âdem’den beri gelmiş geçmiş tüm Peygamberlere (Aleyhimüsselam), Ashabı kirama, Evliyalara, Şehitlere, ve dini İslam’a hizmet etmiş üstat efendilerimize hediye ettik hepsini haberdar eyle. Âmin.

Cümle ecdadımızdan vefat edip, isimleri unutulmuş ve bu dünyada dua edecek kimsesi kalmamış Müslüman din kardeşlerimize de bağışladık vasıl eyle. Bu haneden gelmiş geçmiş vefat edenlere de rahmet eyle. Bakide kalanların ömürlerini uzun, rızıklarını bol, ticaretlerini kârlı ve kalplerinde bulunan iyi muratlarına nail eyle. Bizleri bu dünyada vatansız, kabirde kefensiz, ahirette imansız bırakma yarabbi! âmin.

YÂ FERD – YÂ HAYY’ – YÂ KAYYÛM – YÂ HAKEM – YÂ ADL – YÂ KUDDÛS !

Senin vahdaniyetine güvenerek kapına geldik. Merhametine sığındık lütfuna geldik, layıkıyla kulluk edemedik affına geldik; sen Ğaffar ve Settar, Rahman ve Rahimsin. Biz nefsimize zulmettik, bilerek bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızdan sana tövbe ediyoruz bize lütfun ile muamele et. Bizleri günahların ağır yüklerinden kurtar. 

Ey bağışlaması bol olan Rabbim! şüphesiz sen affetmeyi seversin bizi affeyle, her derdimizi def eyle, rızkımızı bol eyle. Kalbimizi karartma, rızkımızı azaltma, kendi kapından başka kapı aratma. Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle. Bizleri hasta yatıp kapılara baktırma, yatanı utandırma, bakanı usandırma. Yasin’in yarısını, üç aylardan birisini, ölümün hayırlısını sen nasip eyle yarabbi. Dertlerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlarımıza eda ihsan eyle. Aş isteyene aş, iş isteyene iş, eş isteyene hayırlı eş ver yarabbi. Âmin.

Yâ Erhamür-Râhimîn! Mahşerde arşın gölgesinde, habibin Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem ile bir arada olanlardan, amel defterini sağ tarafından alanlardan eyle. Lütfü ilahiye eren, iman ile can veren, Firdevs cennetine giren orada cemalini gören kullarından eyle. Amentüye tam inanan, kalbi aşkın ile yanan, seherlerde erken kalkıp feyzi İlahiye nail olan ve İslamı hakkıyla yaşayan kullarından eyle. Bizleri Kur’anın hakikatlarından, ehl-i sünnet yolundan ve sıratı müstakim olan istikametten ayırma. Nefsimize kement vuran, bir ömürlük amel defterini güzel amellerle dolduran ve Kâbetullah’a hazır olan ihlaslı kullarından eyle. Âmin.

Allah’ım! okunan Kur’anı Kerim ve sûreleri hürmetine, dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm gören insanları ve Müslümanları zalimlerin zulmünden kurtar. Tüm İslam Alemini, Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi her türlü afetlerden, musibetlerden ve kötülüklerden koru. Güvenlik güçlerimizi, askerimizi ve polisimizi terör belasından muhafaza et. Ordumuzu düşmanlara karşı yurt içinde ve yurt dışında; havada, karada ve denizde her zaman Mansur ve muzaffer eyle. Şehitlerimize rahmet, ailelerine sabırlar ihsan eyle. Gazilerimize de yaşam sevinci ve dayanma gücü ver. Ezanımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, güzel yurdumuzu düşmanlara böldürtme, sen yardımcımız ol yarabbi! âmin.

Ey Hafız olan ulu Allah’ım! Çocuklarımızın kalplerine ALLAH ve PEYGAMBER sevgisi, ahiret kaygısı, İslam şuuru ve ibadet şevki ver. Yavrularımızı maddi ve manevi tehlikelerden muhafaza et, onlara sağlıklı ömürler ihsan eyle, acılarını gösterme. Bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, akla ve hayale gelmez tüm kötülüklerden koru, ailelerimize huzur ve geçim ver yarabbi! âmin.

Ya ilah-el âlemin! Hz. Yunus Aleyhisselam’ı “LÂ İLÂHE İLLÂ ENTE SÜBHÂNEKE İNNÎ KÜNTÜ MİNEZ-ZÂLİMÎN” münacatı ile balığın karnından sahili selamete çıkardığın gibi, bizlere de içinde bulunduğumuz tüm sıkıntılardan necat ver. Bu münacatın sırrı ile istikbalimizi, dünyamızı ve nefsimizi ıslah eyle, amin.

Ey duaları kabul eden yüce Allah’ım! Dualarımızı üç aylar, mübarek geceler ve Cuma günü* hürmetine; ESMA-ÜL HUSNA tabir edilen güzel isimlerin ve İSMİ AZAM hürmetine, Peygamberimiz Hz. Muhammed A.S.’ın hürmetine, mukaddes beldelerde (Mescidi Nebevi, Kâbe ve Arafat’ta) yapılan dualarla beraber kabul et.

Yerlerin, göklerin ve tüm mevcudatın, senin varlığına ve birliğine şehadet etmelerinin hürmetine, sana açılan eller ve seni zikreden diller hürmetine, bu duayı okuyan bütün mümin kardeşlerimiz ile beraber duamızı dergahı izzetinde kabul et. Uzaktan yakından duamıza iştirak edenleri iki cihanda aziz eyle. Âmin

Rabbenâ âtina fid-dünya haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenağfirlî veli vâlideyye ve lil mü’minîne yevme yekûmül hısâb.

Yâ Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin diyen dillerimizi narı Cehennemden azat eyle. Son nefesimize kadar kalplerimizden rabıtayı kesme, bizleri senin razı olacağın şekilde yaşat. İman ve İslam’dan ayırma. Müslüman olarak getirdin Müslüman olarak huzuru İlahi’ne kavuştur. Amin.

Ömrümüz hitamında gözlerimiz perdelenmeden, sayılı nefeslerimiz tükenmeden, gaflet uykusuna dalmadan evvel; sağımızda Kur’an, kalplerimizde iman, dilimizde kelime-i şehadet ile buyurun! “Eşhedü en-Lâ ilâhe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Rasûlüh” diyerek ruhumuzu teslim etmeyi nasip eyle Yâ Rabbi! Âmîn. Âmîn. Âmîn.

Ve Selamün alel-Mürselin, vel-Hamdülillahi Rabb’il Alemin. El-Fatiha

***

Uyarı: Çevirgel ve Şahmeran gibi dualara itibar etmeyiniz, doğru değildir ve kaynağı yoktur. Dua nasıl yapılır ve duanın önemi bu linkte >

* Cuma Dua Saati: Cuma gününde bütün duaların kabul olduğu gizli ve kıymetli olan bir saat vardır, buna eşref saati veya saat-i icâbe denir. Bu vakit Perşembe günü akşamından başlayıp Cuma günü, gün batıncaya kadar olan zaman dilimidir.

GÜZEL BİR HATİM DUASI >

Yazan/Derleyen: Murat Sevimbay

Not: Yukarıdaki Bağışlama Duası başlıklı yazıyı bütün olarak kopyalayıp hiç bir şekilde kendi web sitenizde veya sayfalarınızda yayınlamayın. Sadece link paylaşabilirsiniz. Kısa alıntılarda mutlaka kaynak belirtiniz.

DOSYA İNDİR ⇓

PDF

Dua Hakkında

Bağışlama Duası; genelde Cuma günleri ve mübarek gecelerde, Yasin suresi veya diğer Kur’an sureleri okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandır. Bağışlama kelimesi bir kaç anlama gelmektedir. 1- Bağış yapmak, kazanılan sevapları kendimize ve ölmüşlerimize hediye etmek anlamındadır. 2- Bağışlanmak, affedilmektir.

Duanın makbulü, insanın gönlünden geldiği gibi dua etmesidir. Yukarıdaki bağışlama duası muteber kaynaklardan derlenmiş olup, kapsamlı bir duadır ve her zaman okunabilir. Dua aynı zamanda tövbe ve bağışlanma duası olarak da yapılabilir.

– DERT ETME, DUA ET ! –

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*